
Танка је линија између хероја и „џелата” – Алекса Аврамовић је синоћ искусио проблематику. Ушетао је 12. јуна репрезентативац Србије у Београдску арену као миљеник навијача Партизана, изашао је без снажне титуле црно-белог плебса, али са трофејом АБА лиге! Дубаи је усред Блока 25 савладао Парни ваљак у четвртом сусрету финалне серије регионалног првенства (83:81), док је бек, чини се, разочарао присутне. Одиграо је максимално, постигао, испоставило се, поене за победу и зарадио увреде, звиждуке и тешке речи од присутних. Изабраници Александра Секулића подигли су пехар у празном здању на Новом Београду, први у историји, док је Ђоан Пењароја одвео играче у свлачионицу и означио крај кошмарне сезоне црно-белих. Да је Карлик Џонс био прецизан за продужетак, можда би историја била другачија... Овако, српски гигант је такмичарску годину окончао без трофеја.
Отворио је Партизан меч агресивно, чврсто и у духу трећег сусрета, међутим – стигла је реакција противника. Дозволили су црно-бели много поена из транзиције, увели првокласно у меч Мекинлија Рајта и потенцијално направили велики проблем. Поред кошгетерских врлина, некадашњи плејмејкер Будућности исказао се и на пољу организације напада, те је састав Александра Секулића изгледао боље и лепршавије. Међутим, иницијални напад састава из Емирата неутралисан је брзо сталоженошћу. Изабраници Ђоана Пењароје наставили су мирно да обраћају пажњу на центре ривала, контролишу офанзивни скок, користе паметно фаулове и не паниче. Временом је састав из Хумске ухватио прикључак и могао је без непотребног баласта да спроводи замисли стручног штаба.
Рововску битку, стандардну за утакмице финала, зачинили су и арбитри. Из угла домаћина негативно, према момцима из пустиње – позитивно. Дигле су судије температуру у Арени са неколико дискутабилних одлука, ипак – истина је да се присутни не би ни бунили да је Карлик Џонс играо боље. Мучио се у шуту за два, често завршавао акције атипичним покушајима у финалним секундама и запоставио најбитнију компоненту игре – креацију. Уједно, примарни бекови – Стерлинг Браун и Двејн Вашингтон, постигли су само пет поена за полувреме, стога се могло рећи да је српски великан имао и добар резултат (39:40).
Незадрживим протоком времена постајало је јасно да следи неизвесна завршница. Партизан није могао да пронађе неколико одличних напада, убаци неколико тројки и одлепи се, док су идентичне муке мориле и Дубаи. Видело се да ће да одлуче мајсторски потези, индивидуалне креације, инспирације мајстора...
По састав из Хумске догодило се најгоре – херој је постао Алекса Аврамовић. Репрезентативац Србије преузео је одговорност у одсудним тренуцима, постигао злата вредне поене, као и бацања за победу, доживео громогласне увреде, док је Карлик Џонс промашио шут за продужетак и ставио тачку на турбулентну сезону црно-белих.
СЕКУЛИЋ: ТРОФЕЈ – ВЕЛИКИ ИСКОРАК ЗА КЛУБ
Угланцане ципеле, суво одело, високо подигнуто чело и осмех „од ува, до ува”. Тако је изгледао Александар Секулић док је улазио у прес салу после победе у финалној серији АБА лиге. Стратег Дубаија био је видно поносан на изабранике, после тријумфа над Партизаном, који је посветио Двејну Бејкону.
- Тешко ми је да анализирам утакмицу у овом тренутку. Пун сам емоција, али уколико бих морао да направим неки сиже, сматрам да смо много ствари одрадили боље него на претходном сусрету. Били смо агресивнији, имали далеко бољу комуникацију и фокус. То нас је ставило у позицију да имамо шансу за победу. Ипак, сматрам да је срце ових играча пресудило и њихова жеља да учине све један за другога. Похвалио бих и противника, Партизан је био изузетан у последњих неколико месеци, имао гомилу победа и у Евролиги, лагодно ушао у финале АБА лиге. Никада није лако савладати такав тим и зато честитам својим играчима. Победу посвећујемо играчу који је дао допринос целим током сезоне, а није могао да игра, Двејну Бејкону – закључио је Секулић.
Дубаи је млада организација, колико је први велики трофеј значајан за целокупан пројекат?
- Ово је млад клуб, који још расте, али је већ сада на завидном нивоу. Трофеј је велики искорак за нас. Целокупна организација, људи у клуб и играчи заиста заслужују титулу, као награду за уложен труд у претходне две године. Не памтим да је неко тако брзо дошао до овако великог успеха.
Алекса Аврамовић није много играо на претходном мечу, али је сада био човек одлуке?
- Извинио сам се Алекси што није више играо у трећој утакмици. Знам да је играч за велика дела и имам поверења у њега. То је показао у одсудним минутима овог сусрета и донео нам титулу. Не треба трошити речи о његовим квалитетима – објаснио је Секулић.
ПЕЊАРОЈА: БОЛНИ ТРЕНУЦИ, ЖЕЛЕЛИ СМО ТИТУЛУ
Ђоан Пењароја је поправио многе ствари у црно-белом делу Београда од свог доласка у Хумску, али ипак, остао празних руку. После дупле круне претходне сезоне, Партизан је ове остао без трофеја.
- Честитам Дубаију на освојеној титули АБА лиге. Није ово био добар дан за нас. Ипак, сматрам да смо се борили и играли срчано. То нажалост, није било довољно. Направили смо неке скупе грешке и у последњој деоници нам је пала концентрација. Допустили смо противнику шест офанзивних скокова, док смо ми ухватили само четири лопте у одбрани. Борили се јесмо, али нисмо били довољно добри. Немам шта да замерим играчима, играли су добро и пожртвовано. Утакмица је била 50-50, а најситније нијансе су направиле разлику. Извинио бих се навијачима на болном поразу и изостанку трофеја. Осећамо се лоше, али бићемо бољи следеће сезоне – тврди шпански стручњак.
Дошли сте у тешком тренутку за клуб, поправили ситуацију, али на крају, ипак, остали без и једног трофеја. Како бисте оценили сезону?
- Ситуација је била лоша кад сам стигао у Београд, а јасан циљ да се регрупишемо, пронађемо тимску хемију и да будемо компетентни у АБА лиги. Сматрам да смо управо то и урадили, али су нас неки пропусти, попут пораза од Будућности у Подгорици, коштали укупно бољег резултата. Задовољан сам трудом играча, поверењем навијача и начином на који смо се сви заједно издигли из тешке ситуације. Али, ово је неуспех. Желели смо титулу, нисмо је освојили. Осећамо се лоше, ово су болни тренуци за нас, навијаче и клуб – закључио је Пењароја.
ВАШИНГТОН: ПОСЛЕДЊА УТАКМИЦА ЗА ПАРТИЗАН
Дефинитивно се више очекивало у финалу од Двејна Вашингтона.
- Честитам им, одиграли су одлично и први пут постали прваци…
Како бисте сумирали сезону?
- Поносан сам на моје саиграче. Било је много успона и падова. Показали смо да смо доста отпорни током целе године. Волео бих да смо завршили на прави начин, али све се догађа са разлогом.
Какви су планови за будућност?
Узбуђен сам да видим шта следи. Тим је веровао у мене, захвалан сам због тога. Ово је била моја последња утакмица за Партизан - закључио је Вашингтон.
ФУДБАЛ И ФОРМУЛА 1 У МОДИ
Ник Калатес, Тоње Џекири и Алекса Раданов су одлучили да на прошли сусрет финала АБА лиге дођу у фудбалским дресовима, док је пред синоћњу утакмицу ситуација била мало другачија.
Србин се појавио у обележјима Ред Була, Формула 1 екипе, Грк је прекинуо тренд са „обичном” мајицом, док је Нигеријца објектив ухватио у бојама Реал Мадрида. Међутим, занимљив фото-репортерима био је и Аријан Лакић у препознатљиво бело-наранџастој гарнитури репрезентације Холандије...
СКРОМНА ПОСЕТА ЗА СЈАЈНУ АТМОСФЕРУ
Чинило се да ће црно-бели, после одличне треће утакмице, да изазову реакцију поклоника екипе из Хумске, међутим – изостала је у одређеној мери.
Сектор за најватреније присталице, услед казне, био је затворен, али посета је и поред санкције АБА лиге била скромна – узевши у обзир да је на програму био меч финалне серије... Само 11.977 гледалаца било је синоћ у Београдској арени, али је неопходно рећи да су присутни направили одличну атмосферу. Константно су вршили притисак на арбитре, препознавали битне тренутке меча и громогласно се носили са важним тренуцима – као права кошаркашка публика.
ПРИЈАТЕЉИ И ЧЕЛНИЦИ ДУБАИЈА ИСПРСКАНИ ВОДОМ И ПРОВОЦИРАНИ
Крајем прве четвртине, у мечу без изражених навијачких тензија, догодио се мањи инцидент поред клупе Дубаија, односно тачно поред новинарских позиција.
Пријатељи и челници гостујућег клуба испрскани су водом и константно вређани, јер су срчано прослављали поене миљеника... Срећом, већи сукоб је избегнут реакцијом припадника обезбеђења, док је на паузи за полувреме постављена и заштитна ограда.
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.